SAYIN BASIN MENSUPLARI

 


İlki 28 Ocak 2008'de olmak üzere, son bir ay içerisinde, muhtelif günlerde, bazı basın organlarında "ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross WİLSON'un Antakya'ya yaptığı ziyarette, Alevi-Nusayrilere, Türkiye yönetiminden şikayetiniz varsa bize söyleyin" dediği; ayrıca üst düzey bir elçilik görevlisini Hatay'a gönderdiği, bu elçilik görevlisinin de görüştüğü Nusayri temsilcilerine "Siz azınlıksınız. Bunun farkında mısınız? Niye bunun farkında değilsiniz?"tarzında konuştuğu, karşılığında" Biz azınlık değil, asli unsuruz yanıtını aldığı" şeklinde haberler yayınlanmıştır.

 

Elçilik yetkilisine verildiği öne sürülen yanıt, bu bölgede yüzyıllardır yaşamakta olan Alevlerin tereddütsüz katılacağı yanıttır.

 

Böylesi hassas bir konuda, net bir şekilde, yer, zaman ve kaynak belirtilmeden, hayali Alevi-Nusayri Temsilciler yaratarak ve onlara atfen alınan duyumlara göre diyerek, her yoruma açık, spekülatif haberlerin, özellikle ülkemizin bu kritik döneminde yayınlanmasını,sağduyulu ve etik bulmak mümkün değildir.

Bizler; çağdaş, Atatürkçü, laik, Cumhuriyet kuşağı  Alevi Nusayri yurttaşlar olarak, tüm ulusumuza duyurmak isteriz ki;

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, geçmişte hiçbir yabancı devletin himayesine ihtiyaç duymadığımız gibi, bundan sonra da, hiçbir yabancı devletin himayesine ihtiyacımız yoktur.

 

Bizlerin; Şehitlerimizle, gazilerimizle, ülkemizin dünya ülkeleri arasındaki onurlu yerini alması için çalışan, üreten insanlarımızla, azınlık değil Türkiye Ailesinin asli unsuru olduğumuzu, tüm dünyanın bilmesini isteriz.


Nihad YENMİŞ Alevi Kültürünü Araştırma Derneği İskenderun/HATAY                                                                                                                                       Hasan ATICI Alevi Alevi Kültürünü Araştırma/ADANA                                                                                                                                  

Zülfikar ÇİFTÇİ Ulvi Değerler Derneği Samandağ/HATAY

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla templates by Joomlashine