AKAD’IN FAALLİYETLERİ

 AKAD KÜLTÜR MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI

 

            (AKAD) İskenderun Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. AKAD Başkanı Nihad YENMİŞ; “Muharrem” ayı içinde olduğumuzu hatırlattı. Hz. Hüseyin’in ve Ehlinin bu ayda zalimce katledildiğini, bu olayın tüm Müslümanların yüreğini burktuğunu söyledi. “Kerbela’da Hz. Hüseyin’e, ahfadına ve bu yolda şehit düşen tüm müminlere selam olsun. Onları ananlara selam olsun. Bu acıyla kavrulan yüreklere selam olsun. Allah’ım Onların yeri senin katında yüksektir. Allah’ım bizi onların ehlinden kıl.”sözleriyle bu elim olayın benzerinin Suriye’de yaşatılmaya çalışıldığını belirtti.

Emeviler, kendi iktidarlarını güçlendirmek ve Ehlibeyt’in nüfuzunu azaltmak için oluşturdukları siyasi anlayışın zamanla Ehlibeyt ve Alevi düşmanlığı şeklinde devam ettiğini, etkinsinin bugüne kadar hissettirildiğini belirtti. Sivas Katliamı ve  Kahramanmaraş Katliamı gibi Alevilere yönelik birçok saldırının bağnaz mülhitler tarafından yapıldığını hatırlattı.

            Tarih boyunca Alevilerin kendilerini ifade edemediklerini anlatan Nihad YENMİŞ; çeşitli iftira ve karalamalara uğradıklarını günümüzde de bazı yobazlar tarafından Alevilere yönelik tahkir ve kötüleme siyasetinin güdüldüğünü açıkladı. Aleviliğin İslam dininin ve Ehlibeyt anlayışının yolu olduğunu belirterek kendi inanç ve itikatlarını yaşamalarına fırsat verilmediğini söyledi. Alevi anlayışını yeni nesillere aktarmak ve din adamı yetiştirmek için eğitim gerektiğini, bu hakkın Alevilere verilmediğini açıkladı. Bu sorunun çözümü için devlet yetkililerinden çözüm istedi.        AKAD Kültür Merkezini 7200M2 alan olarak planladıklarını belirten N. YENMİŞ. Bu komplekste üç eğitim salonu, çok amaçlı konferans solonu, üç taziye salonu, beş vakit namazın eda edileceği mescit, 18 apart odadan oluşan misafirhane, Alevi öğretisini içeren kütüphane gibi bölümlerin olacağını söyledi. Bu merkezin inşası için hayırsever vatandaşların yardımlarına ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek tüm halkımızı yardıma çağırdı.

            İskenderun’un Mustafa Kemal Mahallesi’nde düzenlenen temel atma törenine İskenderun Kaymakamı Ali İhsan SU, Hatay Milletvekilleri Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

            İskenderun Kaymakamı Ali İhsan SU ;  “Her vatandaşımızın mutluluğu görevlerimiz arasındadır. Bugün kültür merkezinin temelini atacağız. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Aleviliğin temelinde incitmemek, incinmemek, sevgi, saygı var. İslam’ın özünde sevgi, saygı, aşk, muhabbet var.” dedi ve konuşmasını kardeşlik sevgi ve barış içerikli bir şiirle tamamladı.

            İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. CİVELEK konuşmasında; “Bütün kültürler dünyaya bakan ayrı pencerelerdir. Ne kadar değişik pencerelerden bakarsak, dünya hakkında o kadar farklı bilgiye sahip oluruz. Ortadoğu’nun, yakın komşularımızın sıkıntılar ve sorunlar yaşadığı bir dönemde, her inançtan her kesimden insanların, karşılıklı sevgi, saygı, dayanışma ve hoşgörü anlayışı içerisinde bir arada olması

mutluluk vericidir.”dedi.  İskenderun AKAD yönetimine ve üyelerine teşekkür etti. Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek; “İnançlarımızı özgürce yaşayabiliyorsak, düşüncelerimizi ifade edebiliyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde bir aradayız, fikirlerimizi paylaşıyoruz. Bunu devam ettireceğiz.”diye konuşmasını sürdürdü.

            Törende Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, İlçe Müftü Vekili,  Adana AKAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Atıcı da konuştu.

              İskenderun’daki Alevi düşünce ve kanaat önderi Şeyh Mahmut Reyhani konuşmasında, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’e, bu konuda katkı sağlayan herkese teşekkür etti.Sonra Kültür Merkezi’nin temeli protokol üyeleri tarafından atıldı.

GADİR HUMM BİATI HEYECANI BİNLERİ SARDI

          İskenderun AKAD, ilk büyük organizasyonunda Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirdiği Gadir Hum Biati konulu konferansa binlerce kişi katıldı. Orada atmosfer büyüleyiciydi. Hz.Muhammed’in Hz.Ali’yi vasi, veli tayin ettiği gün olarak bilinen ve  Alevi toplumu tarafından kutsal kabul edilen günde  İskenderun Kapalı Spor Salonu’nu dolduran binlerce vatandaş, önce saygı duruşunda bulundu. Coşkuyla İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okudu.

            Kur’an-ı Kerim tilaveti sunan AKAD İnanç Önderlerinden Kemal Gündüz, salonu dolduran binlerce insana unutulmaz bir Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu.    Konferansa katılan AKAD İnanç Önderi Hüseyin Şanlı; “Gadir Biatı’nı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zeliha Etoz, “Güneşin Doğduğu Yerde Barış” Konusunu, Şam Üniversitesi Tarih Bilimi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Yuva, “Aleviliğin Tarihi Süreci” Konusunu, ÇukurovaÜniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doc.Dr.Taylan Koç, “Siyasetin Dili ve Ötekileştirme” Konusunu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Arş.Gör.Hakan Mertcan ise “Türkiye’de Laiklik ve Aleviler” konusunu aktardılar.

          AKAD Başkanı Nihad YENMİŞ konuşmasında; “Aleviliği Ali’yi sevmek olarak algılayarak hafife almak, tek kelimeyle cahilliktir. Bugün yapılmak istenen Aleviliğin Ali sevgisine indirgenerek, İslam dışı gösterilme çabasıdır. Oysa Alevilik; Allah’ı bilmektir, Peygamberi bilmektir, Kuran-ı Kerim’in emir ve buyruklarını kabullenmektir, kula kulluğu reddetmektir, insanlar arasında ayrım yapmamaktır, insanları insan oldukları için sevmektir, emeğe saygıdır. Özgürlükleri sağlamak, savunmak ve korumaktır. Alevilik, insanlarda din, ırk, dil, cinsiyet ayrımı yapmadan herkesi eşit görmektir. Alevilik, adaleti mülkün temeli olarak görmektir. Alevilik, çocukları bizden sonraki nesiller için yetiştirmektir. Mazlumun yanında zalime karşı çıkmaktır. Biz bunu böyle kabul ediyor, böyle biliyoruz.”dedi.

            İskenderun İlçe Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise şöyle dedi: “Bir mecliste Allah’tanbahsedilirse, Resulallah’tan bahsedilirse Ehli-Beyt’ten bahsedilirse oraya Allah’ın rahmeti iner. Ben burada bugün kardeşliği görüyorum. Birlik ve beraberliği görüyorum. ‘Ancak müminler kardeştirler.’ ayetinin tecellisini görüyorum.”dedi.          Konuşmacıların büyük beğeni toplayan konuşmaları salonda bulunan binlerce kişi tarafından ayakta alkışlandı.

 

                                                                                              AKAD YÖNETİMİ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla templates by Joomlashine