KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDELİM

Mehmet BAYAR 

İTÜ-İNŞAAT MÜHENDİSİ

SPK – GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI 

Hayatımızda önemli yer tutan evlerimizi seçerken, nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda farklı değerlendirmeler olduğu açıktır. Kimimiz mutfak dolabına, kimimiz odaların boyasına, kimimiz de fayans ve seramiklere bakar; buna göre kararımızı veririz. Elbette bunlar da birer kıstas olarak görülebilir; ancak bundan daha önemli iki husus vardır: Bunlardan birincisi canımızın emniyeti, ikincisi canımızın yongası malımızın mülkiyet hakkı.

 

 Burada öncelikle emniyetten söz edeceğiz. Ailemizi ve en sevdiklerimizi emniyetle muhafaza edecek olan veya etmesi gereken evimiz acaba ne kadar güvenlidir? Tabiat şartlarına ve en önemlisi bulunduğumuz coğrafyanın en büyük doğa felaketi sayılacak depreme karşı ne kadar dayanıklıdır?

 

 Hatay bölgesi yüz yıllardır en büyük deprem felaketlerine sahne olmuş coğrafyalardan biridir. Bu konuda tarihte olmuş vakaların ne büyük derin yaralar açtığı herkesçe bilinmektedir. Bu itibarla bölgemizde olası bir deprem hareketine karşı hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Unutulmaması gereken husus; depremin değil, aslında binamızın öldürücü olduğudur. Deprem sadece binamızın dayanıklılığını birkaç saniyede kontrol eden ve hiçbir iltimas, adam kayırmacılık göstermeyen son derece ciddi ve kararlı bir kontrol teşkilatıdır. Bu kontrol; sadece hızlı yapılıp gerçekleştirilmekle kalmaz, hata varsa cezası da hemen kesilip verilir. Sizin emniyetle sığındığınız binanız bir anda felaketiniz olabilir. 

 

Günümüz teknolojisi ile gerçekleştirilen güncel betonarme yapılar, taşıdıkları ağırlıktan neredeyse 3-4 kat daha fazla ağırlıktadırlar. (Belki yakın zamanda konservatif yapı teknolojilerinden farklı tekniklerle daha hafif ve dayanıklı (mesela kompozit malzemeden) yapılar inşa edilebilirse bu sorun ortadan kalkabilir.)  Binalarımızda taşımasını ön gördüğümüz yükler 200kg/m2 iken, binanın zati ağırlığı 600-700 kg/m2 ye çıkabilmektedir. Böylece kendi binamızın altında kalıp yok olabiliriz.

 

 Bu nedenle yapmamız gereken şey, nasıl ki ekmeği fırından almamız gerekiyorsa ve doğrusu da buysa, evimizi de bu mesleğin erbabından almamız en doğru tercih olacaktır. Bu konuda iyi niyetli olmak yeterli değildir. Bu özelliklerin yanı sıra işi doğru ve bilinçli olarak yapabilme ehliyetine sahip olmak çok önemlidir. Bu ülkede bulunan onlarca teknik üniversite bu nedenle kurulmuştur. Amaç işsiz üniversite mezunu yaratmak değil, sağlıklı ve güvenilir yapılar oluşturmaktır.

 

 Şunu da belirtmekte fayda vardır ki bazı daire satıcılarının “ Ben şu kadar ton demiri fazladan attım.” demesi beyhude bir avuntudur. Sağlıklı olacağım diye bilinçsizce onlarca ilacı içmemiz nasıl ki sağlığımızı bozarsa, asıl olan; fazla malzeme kullanmak değil, doğru yerde doğru malzeme kullanmaktır. Tümüyle ticari amaçla gerçekleştirilen ve maalesef yasalarımızın halen icazet verdiği yapı müteahhitliği konusu bu konuda duçar kalmaktadır. Ehil ellerden alınacak ekmek, ehliyetsiz ellerden alınacak mide bozacak pastaya tercih edilmelidir. 

 

 Önümüzdeki sayıda mülkiyet hakkı ile ilgili dikkat edilecek hususlara değinmek üzere esen kalın.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla templates by Joomlashine