(KAPAK HADİSİ)

 "İnsanlar, Ali Bin Ebi Tâlib'in sevgisi üzerine toplansaydılar, Allah Cehennem’i yaratmazdı"

Hadisi Şerif

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Ya Ali! Halk arasındaki misalin, Kur’ân’daki ‘Kulhuvallahu ahad’ (İhlas) suresine benzer; kim onu bir defa okursa, Kur’ân’ın üçte birini okumuş gibi olur; kim onu iki defa okursa, Kur’ân’ın üçte ikisini okumuş gibi olur; kim onu üç defa okursa, Kur’ân’nın hepsini okumuş gibi olur. Ya Ali, sen de böylesin! Kim seni kalbiyle severse, imanın üçte birini elde etmiştir; kim kalbi ve diliyle seni severse imanın üçte ikisini elde etmiştir; kim seni kalbi, dili ve eliyle severse imanın hepsini elde etmiştir. Beni hak olarak peygamber gönderen Allah’a ant olsun ki, eğer yeryüzünün ehli, gök ehli gibi seni sevmiş olsaydı, Allah onlardan hiç birini ateşle azap etmezdi.”

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Müminin sayfasının (amel defterinin) başlığı, Ali sevgisidir”

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Cehennem ateşinden kurtuluş, Ali sevgisidir”

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Ey Ali! Ne mutlu seni sevene ve sende sadık olana ve vay haline sana düşmanlık edenin ve seni yalanlayanın”

Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlihi buyurdu ki: “Allah bana dört kişiyi sevmemi emretti ve kendisinin de onları sevdiğini bildirdi.” Oradakiler, onlar kimlerdir Ya Resulullah? diye sorunca, üç defa, “Ali onlardandır, Ali onlardandır” buyurdu ve sonra da, “ Selman, Mikdad ve Ebuzer; “bana bunları sevmemi emretti” buyurdu.

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Ali'yi seven beni sevmiş, beni seven de Allah'ı sevmiş olur; Ali'ye düşmanlık yapan bana düşmanlık yapmış ve bana düşmanlık yapan da Allah'a düşmanlık yapmış olur.”

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Her kim Ali’yi severse Allah o kişinin namazını, orucunu ve kıyamını kabul edecek ve duasına icabet edecektir.”

Resulullah (sa.a.v) şöyle buyurdu : “Her kim Ali’yi severse Allah o kişiye bedenince damar olduğu kadar Cennette şehirler verecektir. Her kim Ali Muhammedi severse, onun hesabı, mizanı ve sırat köprüsünden geçidi emniyet içinde olacaktır. Her kim Ali Muhammedin sevgisi üzere vefat ederse kefili olacağım. Her kim Ali Muhammede düşmanlık ederse, Kıyamet gününde alnına : Allahın rahmetinden uzaktır. Yazılı olarak gelecektir.”

“Ali'yi sevmek ibadettir. Ali’yi anmak ibadettir. Alinin yüzüne bakmak ibadettir.”

 “Kurtuluş gemisine binmek, sağlam kulpa sarılmak ve Allah'ın sağlam ipine yapışmak isteyen; Ali'yi sevsin ve onun evlatlarından olan hidayetçileri izlesin.”

 “Ali bin Ebi Talib din kapısıdır. Her kim o kapıdan içeri geçerse mümin ve her kim o kapıdan dışarı çıkarsa kafir olur.”

“Ali ve yandaşları Kıyamet gününde kurtulmuş olanlardır.”

 “Münafık Ali'yi sevmez; mümin ise Ali'ye düşmanlık etmez.”

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla templates by Joomlashine