SAĞLIKLI YAŞLANMAK

Yaşlılık hepimizin kaçınılmaz sonu olarak karşımıza çıkacaktır. Yaşlılık değişik şekillerde tanımlanmaktadır. “Dünya Sağlık Örgütü” yaşlılığı 65 yaş ve üzeri grup olarak tanımlamaktadır. Tıptaki ilerlemeler yaşlı nüfusu artırmaktadır.

Yapılan farklı çalışmalar yaşlıların bir bölümünün ağır veya hafif derecelerde sağlık sorunu olduğunu göstermektedir. Yakınlarımız ve çevredeki yaşlılarda bunu hepimiz gözlemliyoruz. Yaşlılarda kas ve kemiklerle ilgili hastalıklar; kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon , şeker hastalığı kronik (müzmin) akciğer hastalıkları , kansızlık , idrar yolu hastalıkları , çeşitli kanserler , görme , işitme ve hareketle ilgili hastalıklar, düşmeler , bilinç bozuklukları sık görülen sağlık sorunlarıdır.

Tüm bu hastalıkların oluşumunda kişisel özellikler yanı sıra genetik faktörler ve özellikle çevresel faktörler olumlu ya da olumsuz rol oynamaktadır. Kişinin yapısı düşüncesi, beslenmesi aktivitesi çok önemlidir. Yaşlılarda bedensel hastalıkların yanı sıra ruhsal sorunlar ve yaşlılarla ilgili sosyal koşullar da olumsuz olabilmektedir.

Bütün bu bilgilerin ışığında yaşlanmayı geciktirmek ya da sağlıklı yaşlanmanın biraz da elimizde olduğunu görmekteyiz. Doğumdan itibaren bazı doğruları yaptığımızda daha rahat bir yaşlılıkla karşılaşacağımız kuvvetli bir olasılıktır. Bu nedenle yapmamız gerekenleri kısaca bir hatırlayalım ve yapmaya çalışalım:

v                      Günlük yaşam işlevlerini artırmak.

v                    Hareketsiz kalmamak, mutlaka en azından yürümek, kendi işlerini yapmaya çalışmak.

v                   Toplum içinde yer sahibi olmak.

v                   Mümkün olduğunca sosyal aktivitelere katılmak.

v                   Sağlık kontrollerini zamanında yaptırmak.

v                   Gerektiği zamanda  gerektiği kadar ve doktor önerisiyle ilaç kullanmak

v                   Aile bireyleri ve arkadaşlarla ilişkileri korumak.

v                   Uykuya ve dinlenmeye zaman ayırmak.

v                   Gelir durumuna göre harcama ve barınma güvenliğini sağlamak için plan yapmak.

v                   Sigara ve alkolden uzak durmak.

v                   Aşırı güneş ışınlarından korunmak.

v                   Evde ve dışarıda kazalardan, düşmelerden korunmak için önlem almak

v                   Yaşama olumlu bakıp morali yüksek tutmak.

v                   Bizi mutlu kılan şeylere zaman ayırmak.

v                   Bilinçli ve dengeli beslenmek.

       

      Yaşlanma sürecini olumlu etkileyen gıdalar da bir göz atalı. Laboratuvarda hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda sadece kalori kısıtlamasının veya aşırı beslenmemenin yaşlanma sürecini yavaşlattığı hem de hastalanmayı azalttığı bilimsel olarak görülmüştür. Uygun oranda lif, protein, vitamin ve mineralleri içeren beslenme dengeli beslenmedir.  Yeteri miktarda tahıl ürünleri (fazlası zararlı) zeytinyağı, balık, yağsız et, az yağlı süt ürünleri (özellikle yoğurt) tüketmek ve bol su içmek sağlıklıdır.  Meyve ve sebze de ihmal edilmemesi gereken besinlerdir. Aşırı yağlı besinler, katı yağlar, çok tuzlu yemekler, hazır yiyecekler, ilaçlı ve hormonlu gıdalar sağlığı olumsuz etkiler.

                                                                                                      Dr. Asaf GÜVEN Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla templates by Joomlashine