Dr. Mahmut REYHANİ

ZEYTİN YAĞI

 Dr.Mahmut REYHANİ

        Doğanın insanoğluna armağan ettiği en değerli besinlerden biridir zeytinyağı. Bu mucizevi yağın sağlığımıza sunduğu nimetler saymakla bitmez. Zeytinyağı, çocukluktan yaşlılığa kadar sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Zeytinyağının faydalarına bir göz atalım.

             Zeytinyağı ve kalp sağlığı:

   Zeytinyağının kalp sağlığını koruduğu artık bilinen bir gerçek. Dünyada kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkeler zeytinyağının çok tüketildiği Akdeniz ülkeleridir. Zeytinyağı tüketen toplumlarda toplam kolesterol ve kötü kolesterol LDL’yi azaltıcı etkisi iyi kolesterol HDL’yi yükselterek sağlayabilmesidir. Diğer bitkisel yağlar doymuş yağ yerine kullanıldıklarında iyi ve kötü kolesterolü azaltıyorlar. Zeytinyağının kalp-damar hastalıklarında diğer koruyucu etkisi , güçlü antioksidan aktivitesi sayesinde LDL kolesterolün oksidasyonunu da önlemesidir. Zeytinyağı, tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol oynar.

                Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığı;

   Çocuklarda beslenme ,yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çocukluktaki beslenme ,tüm yaşamı etliler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan orantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar yaşamsal bir rol oynar.

          Yaşamın temel koşulu ,vücut hücrelerinin kendilerini sürekli yenileyebilmeleridir. Çocukluk ve gençlik döneminde hızlı olan hücre yenilenmesi yaş ilerledikçe azalır.

      Beslenme ve yaşlanma arasında güçlü bir ilişki vardır.besinler vücudumuzda enerjiye çevrilirken, hücre gelişimini olumsuz yönde etkileyen oksidanlar açığa çıkar. Oksidanlar, yaşlanmayı hızlandırır. Antioksidanlar, oksidanların olumsuz etkisini ortadan kaldırır.  Zeytin yağında bulunan başta e vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidanlar, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.

                    Zeytinyağı Vitamin Deposu

    Zeytinyağının içeriğinde bulunan e vitamini, hem kansere karşı koruyucu etki yapıyor, hem de saç dökülmelerine  karşı iyi geliyor. A, D,E, K vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, kükürt, fosfor, az miktarda demir, bakır ve manganez gibi minareler, kemik gelişimini sağlıyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kireçlenmeyi önlüyor. Eklem sorunlarıyla mücadeleyi kolaylaştırır, eklemlerin kayganlığını arttırır.

               Zeytinyağı ve Şeker Hastalığı;

       Şeker hastalığı, vücudumuzda insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak, kan şekeri dengesinin bozulmasıdır. Zeytinyağı, şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede yardımcı olmaktadır. Bunlardan en önemlisi, kalp ve damar hastalıklarıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak kan kolesterol düzeyi yükselir. Zeytin yağıda kolesterolü kontrol altında tutarak, kalp ve damar sağlığını korur. Şeker hastalığı, sindirim sırasında fazla miktarda oksidan maddenin açığa çıkmasına yol açar. Zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkisini önler.

              Zeytinyağı ve sindirim;

   Zeytinyağı en kolay hazmedilen yağdır. Zeytinyağı diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede, mide asitlerini azaltmaz. Midede helikobakter isimli, ülser yapan mikrobun yayılmasını engelleyebiliyor. Bu nedenle zeytinyağının yaygın kullanıldığı bölgelerde, ülser, gastrit, mide kanseri daha az rastlanır. Safra yapımını uyarıyor, dengeliyor,safra kesesi taşı oluşumunu azaltıyor. Ayrıca kabızlığı önleyerek, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlıyor. Kısacası zeytinyağı tam bir sindirim dostudur.

 

            Sağlıklı Cilt;

       Zeytinyağının, cildi  sıklaştırdığı, nem oranını yükselttiği,cilt yaşlanmasını geciktirdiği biliniyor. Cilt yaşlanması güneş ışınlarından kaynaklanıyor. Zeytinyağı, güneş ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerine engel oluyor. Zeytinyağının cildi yatıştırıcı, iltihabi süreçleri baskılayıcı bir gücüde vardır. Zeytinyağı yemekle cilt içten destekleniyor. Zeytinyağının cilt üzerindeki etkilerinden dolayı kozmetik üreticileri bunu ürünlerine eklediler. Zeytinyağı beden temizliğinde ve saç bakımında da faydalıdır.

             Zeytinyağı ve Kanser;

 

   Zeytinyağı kullananlarda bazı kanserlere yakalanma riskini azalttığını gösteren bulgular mevcuttur. Doymuş yağ (hayvansal yağlar, margarinler) tüketenlerde meme kanseri sık görülürken, zeytinyağı tüketenlerde oran azalıyor. Zeytinyağı yiyenlerde kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskinin az olduğunu gösteren bulgular vardır. Zeytinyağının kansere karşı sağladığı bu avantajın değişik nedenleri olabilir. Bunlardan biri kimyasal yapısı olabilir. Zeytinyağı tekli doymamış yağlardan zengindir. Tereyağı, margarin ve diğer hayvansal yağlarda ise doymamış yağ oranı düşüktür. Zeytinyağında skualen isimli madde bulunmaktadır. Skualen güçlü bir anti tümördür.     

Joomla templates by Joomlashine